Grupė „Subtilu-Z“ virsta „Subtìlus“ ir pristato naują kūrinį, įrašytą kartu su ukrainiečių atlikėja

Grupė „Subtilu-Z“ vasarą pasitinka dviem naujienomis. Reaguodami į Rusijos agresiją Ukrainoje, grupės nariai atsisako karo simboliu tapusios „Z“ raidės ir keičia pavadinimą į „Subtìlus“. Taip pat muzikalusis ketvertukas, užsibrėžęs padėti Lietuvoje apsistojusiems ukrainiečių atlikėjams, įrašė naują kūrinį kartu su atlikėja Valeriya Kucherenko – šiandien pristatomas dainos vaizdo klipas. Plačiau apie viską – pokalbyje su „Subtilus“ nariais.


Esate ne pirmieji, kurie, reaguodami į Rusijos Ukrainoje sukeltą karą, keičia pavadinimą ar vizualinę tapatybę. Ką šiuo žingsniu norite pasakyti?

– Vytautas. Išreikšdami paramą Ukrainai, sukūrėme projektą su šiuo metu Lietuvoje gyvenančia ukrainiečių dainininke Valeriya Kucherenko. Įrašėme ukrainiečių dainą „Chornobrivci“, kuri, kaip sako Valeriya, geriausiai perteikia dabartinius jausmus ir nuotaikas. Kartu su daina pasirodysiančiame vaizdo klipe vedamos paralelės tarp mamos, dukros, močiutės, tėvynės, namų, o pagrindinius personažus įkūnija pati Valeriya ir jos dukrelė Emma.


– Tuo pačiu pasirodo ir naujas vaizdo klipas, kurį nufilmavote kartu su ukrainiečių atlikėja Valerija. Papasakokite plačiau apie šį kūrybinį bendradarbiavimą. Ar tai – vienkartinis projektas, ar planuojate kartu dirbti toliau?

– Vytautas. Išreikšdami paramą Ukrainai, sukūrėme projektą su šiuo metu Lietuvoje gyvenančia ukrainiečių dainininke Valeriya Kucherenko. Įrašėme ukrainiečių dainą „Chornobrivci“, kuri, kaip sako Valeriya, geriausiai perteikia dabartinius jausmus ir nuotaikas. Kartu su daina pasirodysiančiame vaizdo klipe vedamos paralelės tarp mamos, dukros, močiutės, tėvynės, namų, o pagrindinius personažus įkūnija pati Valeriya ir jos dukrelė Emma.

– Valeriya. Muzika yra laisvė. Tai pagaliau supratau atsidūrusi čia, Lietuvoje. Muzika yra viena kalba, kurią visi jaučia ir supranta. „Subtìlus“ vaikinai iškart suprato, kaip ši daina turėtų skambėti, jai suteikdami savitą skambesį. Čia, Vilniuje, susibūrusi nepaprastai šauni kūrybingų žmonių bendruomenė, iš kurios jaučiu didžiulį palaikymą. Dainuoju koncertuose, mokau dainavimo ir auginu savo dukrelę.

– Žygimantas. Kuomet atėjo laikas keisti pavadinimą, visos mintys sukosi aplink Ukrainą ir jos žmones. Reikšdami savo palaikymą, nusprendėme, kad norime padėti muzikantams iš Ukrainos koncertuoti Lietuvoje. Taip susipažinome su Valeriya. Ši daina ir klipas yra apie ją ir tai, kaip ji jautėsi – mes tik lydime, palaikome ją. Planų dirbti toliau turime daug: kartu pasirodysime „Kultūros naktyje“, prie Baltojo tilto, Palangos „Vandenyje“, kitur. Valeriya labai nori koncertuoti, tad kvieskite mus ir mes atvažiuosime!


„Subtìlus“ – unikalios sudėties grupė. Birbynė, akordeonas – instrumentai, kurie apaugę stereotipais. Jau kurį laiką keičiate jų įvaizdį, tačiau norite žengti dar toliau?

– Laurynas. Jau antrą dešimtmetį keičiame tuos stereotipus, o darbo turbūt yra dar trims. Bet, manau, situacija kur kas geresnė, negu tada, kai pradėjau savo muzikinį kelią. Žmonės jau žino, kad birbynė nėra tik liaudies muzikai skirtas instrumentas.

– Tautvydas. Akordeonas jau kurį laiką dideliais šuoliais tolsta nuo „liaudies dainų ir užstalės instrumento“ stereotipo. Visas būrys Lietuvos akordeonininkų puikiai dirba, keisdami šio instrumento įvaizdį. Akordeonu atliekama muzika, atrodo, neturi ribų – juo galima atlikti pop, džiazą, world, šiuolaikinę muziką. Mūsų grupė taip pat prisideda prie šio instrumento populiarinimo.


– Pastaruoju metu „Subtìlus“ išgyveno pokyčių – pasikeitė du nariai. Ką naujo tai davė jūsų muzikiniam stiliui? Ar jau užsimezgė bičiulystė?

– Vytautas. Su naujais nariais prasidėjo ieškojimų etapas. Pirmiausia, reikėjo pažinti vieniems kitus. Tai darėme atvirai, nesivaržydami ir drąsiai siūlydami naujas idėjas. Visas šis susipažinimo ir ieškojimų procesas labai aiškiai atsispindi besikeičiančiame „Subtìlus“ stiliuje. Tai yra nesibaigiantis pokytis, kuris mus pačius intriguoja ir vilioja kurti toliau. Na, o kalbant faktais – muzikoje atsiranda daugiau sintezatorių, elektroninių skambesių, gyvi instrumentai yra lydimi efektų. Siekiame, kad galutinis rezultatas sukeltų maksimalų pasitenkinimą klausytojui.

– Laurynas. Labai džiaugiuosi šia nauja pažintimi. Su jais labai paprasta ir gera bendrauti. Atėjus Tautvydui ir Žygiui, mūsų tikslas nebuvo tęsti ir kopijuoti viską, kas buvo – kuriame naują skambesį. Svarbiausia, kad greitai mūsų santykiai tapo artimi ir labai draugiški, o tai leidžia laisvai bendrauti, suprasti, kas kam patinka. Taigi, dabar kuriame naują savo veidą, įdomų ir patrauklų.

– Tautvydas. Nuo pat pirmųjų susitikimo minučių radome bendrą kalbą, ėmė lietis įvairios idėjos, už kurių pradėjome kabintis. Kadangi muzikinis skonis sutapo, greitai tapome ir bičiuliais. Tai leidžia be užuolankų rėžti konstruktyvią kritiką, o taip galime greičiau tobulėti. Muzikinis stilius turi aiškią kryptį, nors dar bręsta. Tikimės, kad jis greit išsigrynins ir bus patiektas klausytojams!

 

Tags:
Muzika